کاروانسرای سر یزد 
سریزد یکی از روستاهای استان یزد و شهرستان مهریز است که قدمتش به چند هزار سال می رسد در گذشته دروازهٔ ورودی استان یزد در سریزد بوده و به آن شهر فرافر می‌گفتند.کاروانسرای سنتی سریزد در شهرستان مهریز و روستای سریزد در مجاورت مسجد جامع قرار دارد.
این اثر در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۳۸۵۰ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.این کاروانسرا به طور عمده از آجر ساخته شده که در بالای سردر ورودی کاروانسرا اتاق دیده‌بانی و اعیان‌نشینی به چشم می خورد. اطراف حیاط، رواق‌ها و اتاق‌هایی جهت استراحت افراد در نظر گرفته شده است.لذت شب مانی و خابیدن در آغوش ستاره ها یکی از خاطره هایی است .که هر گردش را به سمت این کاروانسرا در دل کویر پر رمزو راز میکشد .
واژه ی رباط که از ریشه ی «ربط» می آید ، به معنای ارتباط میان دو شهر می‌باشد که یک واژۀ عربی است . در ابتدا به مفهوم یک ایستگاه نظامی، سپس توقفگاه موقت لشکری و بعد از آن برای منزل‌های میان راه که مورد استفاده ملتزمین رکاب شاهی قرار گرفته، بکار برده می‌شد.رباط ها بر خلاف کاروانسراها، از عمده مسائل به وجود آورنده ی عوامل مذهبی (سفرهای زیارتی) و عوامل اقتصادی (تجارت)شکل می‌ گرفتند. سریزد دارای دو رباط، یکی کهنه و دیگری نو است. رباط کهنه که قدمت آن به قبل از قلعه سریزد باز می گردد و اما رباط نو سریزد که دارای یک پلان مستطیل شکل به ابعاد m۳۵ ×۲۰ ، در شمالی ترین قسمت روستای سریزد واقع است .
با اقامت در این هتل می‌توانید به بازدید از دروازه فرافر، سرو کهنسال مُنگ‌آباد، آب انبار قدیمی سریزد و ارگ قدیمی سریزد بروید.در حال حاضر، فضای این کاروانسرا به رستوران سنتی تبدیل شده و در آن چای، انواع غذاها و آش‌های محلی یزد مانند آش شولی مهیا است.

تهیه شده توسط واحد تولید محتوا در شرکت آوش سیر