هایکینگ چیست ?

هایکینگ نوعی پیاده‌روی است که با هدف سیاحت و لذت‌بردن از چشم‌اندازها و مناظر اجرا می‌شود.
هایکینگ معمولاً در مسیر‌هایی(Trail) که هنوز تا حدودی دست‌نخورده و وحشی هستند اجرا می‌گردد. اگر هایکینگ در خارج از مسیر‌های متداول انجام شود به آن ‘bushwalking’، ‘bushwhacking’، ‘bush-bashing’ و یا ‘cross country hiking’اطلاق می‌گردد که در کل به معنی از بیراهه‌ رفتن می‌باشد و از درجه بالای ماجراجویی برخوردار است.
هایکینگ شبانه‌روزی(Overnight) را اصطلاحاً ‘backpacking’ یا مسافرت با کوله‌پشتی می‌نامند که همراه با شب‌مانی در طبیعت می‌باشد. با اینکه واژه هایکینگ در تمام کشورهای انگلیسی‌زبان شناحته‌شده است، با این وجود واژه‌های محلی نیز برای آن وجود دارد. در انگلستان این واژه به سادگی پیاده‌روی خوانده می‌شود و یا در استرالیا اصطلاح ‘bushwhacking’ را برای هر دو نوع هایکینگ استفاده می‌کنند. همچنین در نیوزلند معمولاً از لغت ‘tramping’ استفاده می‌شود، به ویژه برای سفرهای شبانه‌روزی که به معنای همان پیاده‌روی است.
در نپال و هند نیز بعضی اوقات ترکینگ(Trekking) خوانده می‌شود. هایکینگ در یک مسیر طولانی را “Long-distance trail” یا هایکینگ سرتاسری ‘thru-hiking’ می‌نامند. مسیر‌های طولانی‌مدت”Long-distance trails” شامل مسیر‌هایی می‌شود که حداقل ۵۰ کیلوتر(یا ۳۰ مایل) را در برگیرند و مورد استفاده هایکر‌ها یا بک‌پکرها می‌باشد. البته بعضی از این مسیرها چند منظوره بوده و بعنوان مثال دوچرخه‌سواری(Cycling) یا سوارکاری(Horse riding) نیز در آن انجام می‌پذیرد. این مسیر‌ها می‌توانند در امتداد خطوط ساحلی، در دامنه کوه‌ها، در شبه‌جزیره‌ها، بین‌کشورها، بین قاره‌ها یا حتی در امتداد خطوط راه‌آهن‌های قدیمی و غیره باشند.
لازم است خاطر‌نشان سازیم که هایکینگ یکی از فعالیت‌های اصلی ‘Outdoor’ بوده و تنها راه رسیدن به بعضی از مکان‌های زیبا در روی زمین است. طرفداران و مشتاقان هایکینگ از آن بعنوان بهترین راه برای دیدن طبیعت استفاده می‌کنند. هایکینگ حتی بهتر از اجرای یک تور با اتومبیل و یا با هر نوع وسیله دیگر(نظیر سواری بر پشت یک حیوان؛ نظیر horseback riding) می‌باشد، زیرا حس یک هایکر با موانع دیگری که حواس آدم را پرت می‌کند( نظیر پنجره، سر و صدای موتور، گردو غبار هوابرد‌ و مسافران عبوری دیگر) در هم نمی‌آمیزد. باید خاطرنشان ساخت که هایکینگ معادل فارسی نداشته و لغت دامنه‌نوردی که بعضی‌ها آن را اشتباهاً به جای هایکینگ استفاده می‌کنند ناقص بوده و مترادف با آن نیست بلکه خود نوعی هایکینگ به حساب می‌آید.
اختصاصی: تهیه شده توسط واحد تولید محتوا در شرکت آوش سیر
انتشار مطالب فوق تنها با ذکر مرجع به همراه لینک وب سایت آوش سیر مجاز می‌باشد.
لطفا به حقوق هم احترام بگذاریم.